Indian Idol 2018 | Kbayel Algeriene | Gekijouban Macross Delta: Gekijou no Walkre (2018)

Microsoft Office dla iPada: czy pakiet biurowy na iOS ma sens?

Microsoft Office dla iPada: czy pakiet biurowy na iOS ma sens?

Microsoft Office dla iPada to potężne narzędzie do pracy. Korzystanie z wszystkich funkcji Worda, Excela i PowerPointa na tablecie od Apple niestety wymaga subskrypcji Office 365. Dlatego też nie dla wszystkich użytkowników nowy, mobilny pakiet biurowy jest równie interesujący.

Office dla iPada: Darmowe funkcje kontra Abonament Office 365

Office dla iPada składa się z trzech darmowych aplikacji Word dla iOS, Excel dla iOS oraz PowerPoint dla iOS. Nazwa darmowa jest jednak pewnym nadużyciem. Bez opłat możemy jedynie przeglądać pliki. Do ich tworzenia i edycji wymagana jest ważna subskrypcja usługi Office 365.

Office na iPada: wersja darmowa i płatna

Office dla iPada: porównanie funkcji pomiędzy wersją darmową, a płatną

Funkcje darmowe

Wszystkie aplikacje działają przy wykorzystaniu OneDrive, chmury Microsoftu, gdzie przechowywane są nasze dokumenty. W pracy z programem Word dla iOS możemy dodawać komentarze przy pracy nad tekstem z chmury.

Word na iPadaExcel dla iOS można przeglądać, filtrować oraz sortować wyświetlane tabele.

Excel na iPada

PowerPoint dla iOS pozwala na wyświetlanie prezentacji na pełnym ekranie. W trakcie jej trwania możemy skorzystać z dodatkowych narzędzi, jak wirtualny laserowy wskaźnik lub wirtualne pisaki.

PowerPoint na iPada

Nawet jeśli to jedynie proste przeglądanie dokumentów z programów Word, Excel i PowerPoint, to i tak aplikacje te powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego iPada. Irytuje jednak wielkość aplikacji. PowerPoint zajmuje 215 MB, Excel 233 MB, a Word 259 MB. Programy te są po prostu bogate w funkcje, ale bez subskrypcji Office 365 opcje te są zablokowane.

Funkcje dostępne dla abonentów Office 365

Aby zyskać dostęp do pełnej funkcjonalności możemy skorzystać z posiadanego dostępu do Office 365 lub wykupić odpowiednią wersję, także z poziomu aplikacji. Za miesiąc usługi zapłacimy ok. 10 Euro, opłata za cały rok z góry to 100 Euro. Jest to subskrypcja za najtańszy pakiet Office 365 Home Premium dla 5 komputerów Mac/PC oraz 5 tabletów.

Interfejs Office dla iOS jest zbliżony do tego, który znamy z Office Online i wersji dla Windows w połączeniu z elementami z systemu Apple. Na iPadzie w poszczególnych aplikacjach pojawia się nam znany już pasek narzędzi w stylu wstążki.

Office na iPada

Word dla iOS

Word dla iPada posiada prawie wszystkie funkcje, które znamy z Worda. Mamy więc dostęp do szablonów dokumentów, czcionek i zaawansowanych funkcji składu tekstu. Dzięki dzielonej klawiaturze jest wystarczająco dużo miejsca aby dokończyć istniejący dokument lub zrobić projekt nowego wyłącznie na tablecie.

Word na iPada

Formatowanie tekstu działa szybko i dobrze, uzyskamy naprawdę dobre efekty. Jednak już osadzanie elementów, takich jak obrazy wymaga pewnych kompromisów. Trudno jest w pełni dostosować orientację i rozmieszczenie grafik.

Word na iPada

Możemy też bez problemów współdzielić i edytować nasze dokumenty w czasie rzeczywistym.

Excel dla iOS

Excel da iPada to kompleksowa i dobrze przemyślana aplikacja. Kontrola dotykowa działa zaskakująco dobrze. Wybór komórek, kolumn i wierszy jest niezwykle łatwy, także tworzenie lub zmiana skomplikowanych formuł nie stanowi problemów.

Trudności robi ograniczona wielkość ekranu, ale ciężko coś na to poradzi, takie są uroki tabletu. Jednak miejsce w trybie poziomym jest dobrze zagospodarowane, a górny pasek pozwala na przywołanie wszystkich niezbędnych funkcji, które znamy z Windows.

Excel na iPada

PowerPoint dla iOS

PowerPoint dla iPada jest pełnoprawną aplikacją. Podobnie, jak w przypadku wersji desktopowej przy odrobinie cierpliwości możemy stworzyć atrakcyjną prezentację od podstaw. Umieszczanie filmów, obrazów i tabel jest łatwe dzięki gestom.

PowerPoint na iPada

W przypadku złożonych prezentacji warto jednak przenieść się do aplikacji na Windows. Na iPadzie brakuje paru bardziej wyrafinowanych funkcji. Prawdziwą korzyścią z PowerPoint dla iOS jest możliwość doszlifowania wcześniej przygotowanej prezentacji, a następnie jej zaprezentowanie wprost z iPada.

Podsumowanie: Office dla iPada przydatnym narzędziem dla biznesu

Office dla iPada skierowane jest dla klientów biznesowych i właśnie dla nich nabiera większego sensu. Oryginalne aplikacje Microsoftu wyglądają tak jak powinny, są też bardzo użyteczne. Docenią je jednak przede wszystkim te osoby, które już teraz są abonentami usługi Office 365.

Szczególną rolę odgrywa PowerPoint, który nawet bez aktywnej subskrypcji Office 365 jest bardzo funkcjonalny. Teraz naprawdę wygodnie można wykorzystać iPada podczas prezentacji z dokumentami utworzonymi w PowerPoint.

Zobacz także:

Pobierz:

  • Link Skopiowany!
Wczytywanie komentarzy